معرفی بازی باستانی Fidchell

۱۸ آبان ۱۳۹۹ | ۰۹:۲۳ کد : ۱۹۶۰ مدرسه بازی‌پردازی مقالات
در مقاله امروز، با معرفی یکی دیگر از بازی‌های باستای دیگر، در کنار شما خوایم بود. این بازی Fidchell نام دارد که در ایرلند ساخته شده و می‌توان از آن به عنوان پدربزرگ شطرنج یاد کرد. در ادامه، پس از توصیف تاریخچه‌ای مختصر از این بازی، قوانین آن را بررسی می‌کنیم.
معرفی بازی باستانی Fidchell

مترجم: علی‌حسین خسروی

 

مطالب مرتبط

قسمت اول بازی باستانی ناکلبنز (Knucklebones)

قسمت دوم بازی باستانی ناکلبنز (Knucklebones)

قسمت اول معرفی بازی باستانی پاچیسی (Pachisi)

قسمت دوم معرفی بازی باستانی پاچیسی (Pachisi)

 

در مقاله امروز، با معرفی یکی دیگر از بازی‌های باستای دیگر، در کنار شما خوایم بود. این بازی Fidchell نام دارد که در ایرلند ساخته شده و می‌توان از آن به عنوان پدربزرگ شطرنج یاد کرد. در ادامه، پس از توصیف تاریخچه‌ای مختصر از این بازی، قوانین آن را بررسی می‌کنیم.

معرفی بازی باستانی Fidchell

کلمه Fidchell (فیدچل) در لغت به معنای «حکمت چوب» است. در افسانه‌ها آمده است که بازی ایرلندی و باستانی Fidchell در قرن ۹ توسط Lugh (لوگ) اختراع شد. Lugh خدای نور ایرلند، یک کشیش و جنگجوی بسیار ماهر بود. این بازی ایرلندی در جشن‌های جشنواره Lughnasa که به افتخار Lugh آگوست هر سال برگزار می‌شد، نقش مهمی داشت. بازی باستانی Fidchell قبل از بازی شطرنج به وجود آمده است. Fidchell توسط خدایان، خانواده‌ی سلطنتی و کشیش‌ها مورد آزمایش قرار گرفت. کسانی که توانایی بازی و پیروزی در این بازی را داشتند، در آنجا از احترام بسیار زیادی برخوردار بودند. گفته می‌شود Cúchulainn معروف، پسر قهرمان Lugh ، در بازی Fidchell بسیار ماهر بود.

 

 

افسانه‌های ایرلند باستان، بازی Fidchell را دارای یک اندیشه عرفانی توصیف می‌کنند. گفته می‌شود که رویدادهای بزرگ، اغلب در نتیجه یک بازی Fidchell تصمیم گیری می‌شدند. از آنجا که این بازی‌ها برای نجیب‌زادگان ساخته شده بودند، کالای باکیفیتی بودند. صفحه بازی از بلوط ساخته می‌شد و احتمالاً مهره‌های بازی نیز از طلا و نقره ساخته شده که با سنگ‌های قیمتی، تزئین شده بودند.

Fidchell توسط دو بازیکن بازی می‌شد که در حال حرکت «مردان» (مهره‌های بازی) بر روی صفحه بودند. صفحه بازی یک شبکه مربعی ۷×۷ است و چهار گوشه صفحه نمایانگر چهار استان ایرلند است: Leinster (لینستر)، Munster (مونستر)، Ulster (اولستر) و Connaught (کانات). میدان مرکزی استان پنجم را نشان می‌دهد، همانطور که در دوران باستان در ایرلند وجود داشت: Meath (میث)، که محل حکمرانی پادشاه در تپه Tara (تارا) بود.

 

صفحه بازی

مجموعه‌ی بازی شطرنج سلتیک ( Celtic Chess Set )

این مجموعه سرامیکی بازی Fidchell ، معروف به «مجموعه بازی شطرنج سلتیک»، یک تولید مثل صفحه بازی است که در موزه تاریخ ملی دوبلین ( National History Museum in Dublin )، نگهداری می‌شود. گمان می‌شود که این صفحه از بلوط باتلاقی ساخته شده و مربوط به قرن ۹ است. این مجموعه شطرنج سلتیک توسط استودیوی O’Gowna ، در دوبلین در ایرلند ساخته شده است. این بازی ساخته شده از پودر چینی سرد می‌باشد که یک نوع پودر چینی است که به گونه‌ای در ساخت وسایل از آن استفاده می‌شود که هم تزئینی و هم کاربردی باشد و همچنین به راحتی نشکند.

 

مجموعه بازی شطرنج سلتیک

قوانین بازی Fidchell

این بازی دارای ۲۱ مهره می‌باشد:

 • مهره‌های تیره نشانگر شاه اعظم است که در وسط صفحه، با هشت مدافع خود احاطه شده است. (دو قهرمان از هر استان)
 • مهره‌های روشن ۱۲ مرد مهاجم هستند. (سه جنگجو از هر استان)

هدف بازی

 • مدافعان: پادشاه اعظم باید بدون دستگیری به یکی از چهار استان، یعنی یکی از گوشه‌های صفحه بازی برسد.
 • مهاجمین: گرفتن شاه اعظم قبل از رسیدن او به یکی از چهار استان، یعنی یکی از گوشه‌های صفحه بازی.

 

 

حرکت‌ها

 • فقط پادشاه اعظم می‌تواند مربع مرکزی و مربع‌های گوشه صفحه بازی را اشغال کند. پادشاه اعظم فقط می‌تواند هر بار یک مربع حرکت کند تا زمانی که به لبه صفحه برسد و سپس می‌تواند هر تعداد مربع که می‌خواهد در امتداد لبه حرکت کند، اما نمی‌تواند از روی دیگر مهره‌ها بپرد.
 • مهاجمان و مدافعان: همه مهره‌ها ممکن است هر تعداد مربع حرکت کنند، اما به شرطی که فقط در یک خط مستقیم باشد و نمی‌توانند از روی دیگر مهره‌ها بپرند.
 • مهره‌های مهاجم اولین حرکت را انجام می‌دهند.

 

 

گرفتن مهره‌ها

مردان:

 • وقتی توسط یک مهره مخالف از دو طرف مورد حمله قرار می‌گیرد.
 • وقتی در مقابل یک مربع گوشه‌ای یا میدان پادشاه اعظم گیر می‌افتد و از طرف دیگر توسط یک مرد مخالف مورد حمله قرار می‌گیر.
 • تله‌های دوتایی ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که دو مهره، یک مهره مخالف را گیر بیاورند که در بین آنها حرکت می‌کند.

پادشاه اعظم:

 • گروه مهاجم هر چهار گوشهاطراف پادشاه اعظم را مسدود کند.
 • گروه مهاجم سه گوشه اطراف پادشاه اعظم را مقابل میدان مرکزی یا هر نقطه گوشه‌ای مسدود کند.

مهره‌های تصرف شده از صفحه بازی بیرون می‌روند و هنگامیکه پادشاه اعظم دستگیر می‌شود، بازی به پایان می‌رسد. به نظر می‌رسد که اسیر شدن پادشاه اعظم آسان است چراکه او فقط هشت مدافع در برابر ۱۲ مهاجم دارد.

 

 

برای اطلاع از اخبار مربوط به بازی‌ها و مطلع شدن از مقالات تازه می‌توانید به اینستاگرام ما به آیدی bazikhallagh مراجعه کنید.

 

 

منبع

https://totallyirishgifts.com/fidchell-the-ancient-celtic-chess-game/

کلید واژه ها: ببروبازیکن بردگیم بردگیم بازی رومیزی بازی فکری بازی استراتژی بازی باستانی


نظر شما :