با همکاری باشگاه دانشجویان حامی محیط زیست و منابع طبیعی برگزار شد:

حفاظت از محیط زیست الگوهای پایدار می‌خواهد

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران
هفتمین وبینار از مجموعه وبینارهای محیط زیستی «بخشی از راه‌حل» با موضوع «چشم اندازهای حفاظت و احیاء زیست‌بوم‌های تالابی و دریایی» روز یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ برگزار شد. این وبینار با حضور افشین دانه‌کار؛ عضو هیئت علمی گروه محیط‌ زیست دانشگاه تهران، سیروس زارع؛ دبیر تشکل احیاکنندگان تالاب بین‌المللی کمجان، مهری اثنی‌عشری؛ مدیر ملی حفاظت از تالاب‌های ایران و امین شول سیرجانی سردبیر روزنامه محیط زیستی پیام ما برگزار گردید.
حفاظت از محیط زیست الگوهای پایدار می‌خواهد

به گزارش روابط عمومی سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی؛ افشین دانه کار با اشاره به اینکه امروزه نگاه علمی به حفاظت، ممنوعیت استفاده نیست بلکه نگاه مدیریت پایدار است صحبت خود را آغاز کرد و ادامه داد ما برای حفاظت از محیط زیست باید الگوها و چارچوب‌های استفاده پایدار را تدوین و پیاده‌سازی کنیم در غیر اینصورت هجمه‌ها و استفاده‎های ناپایدار باعث بحران‌های بیشتری در آینده خواهند شد.
وی در خصوص تنوع تالاب‌ها گفت: ما در کشور از لحاظ تنوع تالاب‌ها دارای وضعیت خوبی هستم، اما در مدیریت تالاب ها موفق عمل نکرده‌ایم. در بحث احیای تالاب‌ها و حل مشکلات از جامعه دانشگاهی صرفاً در بخش فشار کمک گرفته می‌شود در حالی که این رویکرد باید همیشه وجود داشته باشد تا بتوانیم از خسارت‌های وارد شده در بخش فشار جلوگیری کنیم.
عضو هیئت علمی گروه محیط زیست دانشگاه تهران ادامه داد مطالعات مختلف در خصوص تالاب‌ها و تعیین تنش‌ها و پیشران های تهدید و فشار بر تالاب صورت گرفته است و افزود: چهارچوب¬های تدابیر و راهکارها برای تالاب‌ها تدوین شده است که بایستی در بخش اجرا مورد توجه قرار گیرند.
دانه کار بیان کرد توسعه نادرست در کشور باعث ایجاد فشارهایی بر اکوسیستم‌های تالابی و در نتیجه آن ایجاد بحران های کنونی شده است. برای گذر از فشار بایستی ارتباط و تعامل بخش علمی، اجرایی و مدنی با قدرت پیگیری شود.
در ادامه سردبیر روزنامه محیط زیستی پیام ما؛ تقلیل دادن موضوعات محیط زیست به بخش‌های خاصی از محیط زیست را ضعف دانست و ادامه داد: تالاب¬ها دارای بخش¬های پیچیده¬ای هستند و فعالیت¬های رسانه¬ای کمتری در این بخش صورت گرفته است.
امین شول افزود: متاسفانه نتایج پژوهش¬ها به ویژه در حوزه تالاب¬ها به دست رسانه¬ها نمیرسد و این از دیگر نقاط ضعف در این حوزه است؛ از طرفی برخی کنشگران در همه مسائل محیط زیست اظهار نظر تخصصی می‌کنند و این نیز یکی دیگر از مشکلات حوزه رسانه و محیط زیست است.
شول با اشاره به اینکه به طور کلی تالاب¬های ایران وجوه و کارکردهای مختلفی دارند گفت: ما در خصوص انعکاس رسانه‌ای تالاب¬ها باید به همه این وجوه بپردازیم تا به درک دقیق¬تری از بحران خشک شدن تالاب‌ها برسیم و مخاطب بتواند دید جامعی را دریافت کند.
وی تاکید کرد: ما باید بانک جامع اطلاعاتی از متخصصین حوزه¬های مختلف محیط زیست داشته باشیم تا بتوانیم در خصوص موضوعات مختلف به متخصص همان حوزه دسترسی داشته باشیم.
مهری اثنی عشری به تدوین طرح حفاظت از تالاب¬های ایران سال‌های اخیر و تلاش آن برای پیاده‌سازی مفهوم رویکرد مدل زیستی بومی برای مدیریت تالاب¬ها اشاره کرد و ادامه داد: این مفهوم نیاز داشت که بتوانیم فعالیت بین بخشی را برای مدیریت تالاب‌ها پیگیری کنیم؛ برای این منظور ابتدا سه تالاب به صورت پایلوت انتخاب و سپس مابقی تالاب¬ها به این طرح اضافه شدند.
وی گفت: در بخش¬های قوانین و مقررات باید برنامه ریزی شود تا هم قوانین مورد نیاز وضع شود و همچنین و بتوانیم از قوانین موجود به صورت بهینه برای حفاظت از تالاب‌ها استفاده کنیم.
مدیر ملی حفاظت از تالاب‌های ایران بیان کرد: به دنبال راه اندازی پایش¬های آنلاین وضعیت تالاب¬ها در کشور هستیم که به کمک داده¬های مستخرج شده بتوانیم در تعیین رویکردهای مدیریتی با دقت و صحت بیشتری عمل کنیم.
در بخش پایانی وبینار سیروس زارع از ناتوانی در احیای تالاب‌ها گفت و توضیح داد: در حال حاضر به خاطر بحران¬های آبی و عدم تخصیص حق آبه¬ها تالاب¬ها قادر به ارائه خدمات همه جانبه خود در کشور نیستند. در استان فارس پنج رامسر سایت وجود دارد که تنها تالاب کمجان و آن هم به همت گروه‌های مردمی توانسته است بقا داشته و احیا شود.
زارع با اشاره به اینکه ما در فعالیت¬ها باید به تولید آب برسیم افزود فعالیت¬های ما باید در راستای این باشد که بتوانیم برای تالاب آب را فراهم کنیم.
دبیر تشکل احیاکنندگان تالاب بین‌المللی کمجان از استفاده کشت‌های جایگزین برای این کار اشاره کرد و توضیح داد: کشت‌های جایگزین باید به صورت جدی تری مورد توجه قرار گیرند، در منطقه¬ای که مشکل کم آبی وجود دارد کشت برنج استراتژی قابل قبولی نیست.
وی در پایان بیان کرد انتظار داریم که نگاه‌ها جدی و نزدیک به واقعیت باشد؛ باید به دنبال گمشده¬ها در بخش تالاب‌ها باشیم و بتوانیم از همه ظرفیت‌ها برای احیای تالاب‌ها استفاده کنیم.
سلسله وبینارهای بخشی از راه حل به همت باشگاه دانشجویان حامی محیط زیست و منابع طبیعی، گروه مردمی قرار سبز، اتحادیه انجمن های علمی دانشجویی محیط زیست، انجمن علمی-دانشجویی محیط زیست دانشگاه تهران و با حمایت بیش از ۶۰ تشکل دانشجویی و مردم نهاد در سراسر کشور برگزار گردید.

 


نظر شما :