آغاز یازدهمین دوره مسابقات مناظره دانشجویان ایران

امروز طی مراسمی ضمن رونمایی از پوستر یازدهمین دوره مسابقات مناظره دانشجویان ایران، آغاز رسمی این مسابقات اعلام و تأکید شد، گزاره‌های موردمناظره مباحث روز سیاسی، اجتماعی و اقتصادی خواهد بود.
آغاز یازدهمین دوره مسابقات مناظره دانشجویان ایران

به گزارش روابط عمومی سازمان دانشجویان ایران به نقل از خبرگزاری ایکنا، مراسم افتتاحیه یازدهمین دوره مسابقات ملی مناظرات دانشجویان ایران امروز سه‌شنبه سوم آبان‌ماه با حضور عماد افروغ، جامعه‌شناس و نظریه‌پرداز علوم اجتماعی؛ علی منتظری، رئیس شورای علمی مسابقات مناظره دانشجویان؛ جمال رحیمیان، معاون فرهنگی جهاددانشگاهی؛ رضا فریدزاده، سرپرست سازمان دانشجویان ایران و جمعی از دبیران این دوره از مسابقات مناظره(به صورت حضوری و آنلاین) در دانشگاه تهران برگزار شد. 

علی منتظری، رئیس شورای علمی مسابقات مناظره دانشجویان در این مراسم با اشاره به اینکه، افتخار بزرگی برای جهاددانشگاهی و معاونت دانشجویی است که از سال ۱۳۹۱ اولین دوره مسابقات را طراحی و برگزار کرده است، گفت: این روزها ضرورت گفت‌وگو و مناظره و تبادل افکار بر همه آشکار شده و ما افتخار داریم در روزگاری که کمتر به این مسئله توجه می‌شد، این مسابقات را طراحی و برگزار کردیم.

وی ادامه داد: ای کاش فضا و امکانی بود تا در مکان بزرگ‌تر و با حضور دانشجویان بیشتر این برنامه را برگزار می‌کردیم اما باید شاکر باشیم، چراکه اگر شکر گزار باشیم، خداوند بر نعمت خود می‌افزاید.

 

فرصت نهادسازی به جوانان دهیم  
منتظری در ادامه به موضوع اهمیت مناظره در قالبی بزرگ‌تر پرداخت و گفت: وقتی انقلاب پیروز شد، حدود ۲۱ سال سن داشتم. من و همسن‌ و سال‌هایم زعامت یک رهبر آگاه، فقیه، مجتهد و شجاع را داشتیم که موجب شد انقلاب پیروز شود اما مهم‌ترین اتفاقی که پس از پیروزی انقلاب افتاد و این روزها جای آن را خالی احساس می‌کنیم، این بود که بزرگان انقلاب به ما فرصت نهادسازی را دادند. همین جهاددانشگاهی توسط جوانان راه‌اندازی شد. رویان محصول جهاددانشگاهی و جهاد محصول اعتماد بزرگان انقلاب به جوانان بود. البته جوانان احتمال خطا دارند و خطا هم داشتند اما بزرگان تحمل می‌کردند.

 

برخورد در حد مراقب باشید و دقت کنید
وی در ادامه خاطره‌ای از دوران اوایل انقلاب خود مطرح کرد و گفت:‌ زمانی من مسئول فرهنگی جهاد بودم و دو مجله ورزش دانشگاه انقلاب و مجله دانشگاه انقلاب را چاپ می‌کردیم. در مجله ورزش دانشگاه انقلاب، مطلبی در مورد شطرنج چاپ کردیم و مسابقات شطرنج دانشجویان را برگزار و عده‌ای نیز شروع به مخالفت کردند. در ین شرایط به شورای عالی انقلاب فرهنگی نامه‌ای نوشتم و اعلام کردم که عده‌ای با برگزاری مسابقات شطرنج مخالفت می‌کنند. شورا به ریاست وقت مقام معظم رهبری، مصوبه داد که که مسابقات بر اساس فتوای رهبر انقلاب بلامانع است. در همین مجله مطلب علمی نوشته شده بود که امام سجاد(ع) شطرنج بلد بودند و از مادرشان که ایرانی بود این بازی را آموخته بودند. این مطلب را آن زمان به مقام معظم رهبری نشان داده بودند؛ من ناراحت شدم که چرا مطالبی که سند قوی ندارد را چاپ کرده‌اند و خودم را به هر نحوی بود به مقام معظم رهبری رساندم تا توضیح دهم که این مطلب بر اساس یک سند علمی نوشته شده است که ایشان گفتند ما شما را می‌شناسیم و در تدین شما شک نداریم اما در انتشار مطالب دقت کنید. ایشان مهربانانه و پدرانه برخورد کردند. برخوردها با ما در همین حد «دقت کنید» و «مراقب باشید» بود.

منتظری در ادامه با اشاره به اینکه هسته اصلی سپاه هم توسط دانشجویان دانشگاه شریف راه‌اندازی شد، این سؤال را مطرح کرد که آیا ما اکنون چنین فرصت‌هایی برای نهادسازی به جوانان می‌دهیم یا خیر و افزود: باید به جوانان فرصت نهادسازی بدهیم. مگر بزرگان انقلاب برای ما فرصت فراهم نکردند؟ چرا ما چنین فرصت‌هایی را برای جوانان فراهم نمی‌کنیم؟ باید اجازه دهیم که جوانان در مورد برگزاری، ایده برگزاری و ... مناظرات هم ورود کنند.

وی اضافه کرد: ما جهاددانشگاهی را ساختیم و از آن دفاع می‌کنیم اما جوان امروزی چه چیزی را ساخته که باید از آن دفاع کند؟ در این مناظرات باید فرصت دهیم که جوانان حرف بزنند؛ وقتی جوانان را طرد کنید تبعات آن را خواهید دید. باید به عنوان ایرانی که رفاه و زندگی شرافتمندانه جزو آرمان‌های ما است فرصت‌ها را درست تشخیص دهیم و فرصت‌ها را از دست ندهیم. باید نشان دهیم آزادی کالای قاچاق نیست محصول و شعار انقلاب است همه باید سهم خود را در تحقق استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی تشخیص دهیم و به آن عمل کنیم.

در ادامه این مراسم عماد افروغ، جامعه‌شناس و نظریه‌پرداز علوم اجتماعی به ایراد سخنرانی با موضوع «جامعه ایران، جنبش دانشجویی نوظهور و ضرورت گفت‌وگو» پرداخت. سپس جمال رحیمیان، معاون فرهنگی جهاددانشگاهی با اشاره به اینکه جمعی از اندیشمندان حوزه و دانشگاه فضای کشور را مناسب گفت‌وگو ندیدند و از مقام معظم رهبری رهنمود خواستند تا فضای گفت‌وگو را ایجاد کنند که ایشان رهنمود دادند، گفت: بر اساس همین رهنمود مسابقات مناظره دانشجویان ایران راه‌اندازی شد و امروز یازدهمین دوره این مسابقات را آغاز می‌کنیم. وی ادامه داد: امروز لزوم وجود فضای نقد و گفت‌وگو را بیشتر احساس می‌کنیم و خوشحالیم که جهاددانشگاهی به حق این نیاز را تشخیص داده است. جامعه پرنشاط، بالنده و پویا جامعه‌ای است که در آن گفت‌وگو و نقد صورت گیرد.

معاون فرهنگی جهاددانشگاهی در ادامه گفت: ایجاد فضای آزاد گفت‌وگو و نقد، فرهنگ‌سازی و طرح مطالبات مهم جامعه و دانشجویان خطاب به مسئولان از مهم‌ترین اهداف مسابقات مناظره دانشجویی است و معتقدیم مناظرات باید از نظر کمی و کیفی متفاوت شده و تمام دانشجویان بتوانند در حوزه نقد و مناظره حضور داشته باشند.

 

موضوعات مناظرات
وی با تأکید بر اینکه موضوعات مناظرات غیر سیاسی و خنثی نخواهند بود،  گفت: قطعاً دانشجویان شایسته‌ترین قشر برای پرداختن به مباحث سیاسی در حوزه نظر و عمل هستند و امیدواریم این دوره کاملاً متفاوت و منتج به نتیجه باشد و دانشجویان دور از فضای پرخاشگری مطالبات خود را مطرح کنند. رحیمیان آغاز یازدهمین دوره مسابقات مناظرات دانشجویان ایران را اعلام کرد و گفت: باید از نظر کمی و کیفی مسابقات توسعه داشته باشد و ای کاش صدا و سیما حرف این دانشجویان را بشنود و منعکس کند.

 

برگزاری مسابقات مناظره اساتید دانشگاه

 رضا فریدزاده، سرپرست سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی نیز با اشاره به اینکه خواستگاه و شروع مسابقات مطالبه مقام معظم از فضای دانشگاه‌ها بود، گفت: مشی مناظرات در فضای دانشجویی و استادی فضای آزاداندیشی بوده و تلاش کرده فضایی فراهم کند تا در یک فضای آزاد افراد صحبت کنند. ما در پی تأیید یا رد این نظرات نیستیم و فقط تلاش داریم همه بتوانند نظرات، نقدها و دیدگاه‌های خود را مطرح کنند.

وی از برگزاری اولین دوره مناظرات اساتید دانشگاه خبر داد و گفت: آماده‌ایم که مناظرات اساتید و فرهیختگان دانشگاهی را رقم بزنیم.

همچنین فریدزاده با تأکید بر اینکه در بیشتر دوره‌های مسابقات موضوعات روز سیاسی، اقتصادی و اجتماعی محور مناظرات بوده است، تأکید کرد: هیچ‌وقت فشار و مطلب بیرونی در مورد اینکه چرا فلان موضوع، یا استاد یا دانشجو در مسابقات حضور دارد را نداشتیم.

فریدزاده اعلام کرد: اواخر آبان یا اوایل آذر مسابقات مناظره اساتید را آغاز می‌کنیم و از نهادهای فرهنگی تقاضا داریم حداقل برای رعایت مالکیت معنوی برای برگزاری مسابقات مشابه مناظرات دانشجویی از ما اجازه بگیرند. دانشگاه آزاد عیناً مسابقات ما را کپی‌برداری کرد که البته این مسئله خوشحال کننده است و هر قدر این فضا بیشتر باشد جامعه از برکات آن استفاده می‌کند اما این نوع کپی‌برداری دور از انصاف و اخلاق است و حداقل در حد اجازه تلفنی بهتر است موضوع را مطرح کنند.

وی در پایان گفت: در حال حاضر چند استان فراخوان استانی را منتشر و کار را شروع کرده‌اند و از امروز نیز سایر استان‌ها کار خود را با جدیت آغاز خواهند کرد.

همچنین، در پایان این مراسم نیز از پوستر یازدهمین دوره مسابقات مناظرات دانشجویی و نیز کتاب گزارش ۱۰ دوره مسابقات مناظره رونمایی شد.

 مشاهده گالری تصاویر

بازتاب خبری برنامه افتتاحیه یازدهیمن دوره مسابقات مناظره دانشجویان ایران :

1-https://www.isna.ir/news/1401080301888

2-https://iqna.ir/fa/news/4094399

3-https://www.ghatreh.com/news/nn65391707

4-https://www.irna.ir/news/84923210/

5-https://www.mehrnews.com/news/5616886/

6-https://36262186.khabarban.com/

7-https://www.pishkhan.com/Archive/1401/08/14010804/Shargh

 

 

 

کلید واژه ها: مناظرات دانشجویی عماد افروغ سازمان دانشجویان ایران جهاددانشگاهی مناظره اساتید جمال رحیمیان


نظر شما :