دکتر کهرم در مراسم کاشت نهال در مجتمع بیمارستانی امام خمینی؛

درختان مناطق مختلف کشور به دست مخربِ ما انسان‌ها از بین رفته است

سازمان دانشجویان معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران با همکاری معاونت امور دانشگاهی و معاونت پشتیبانی مجتمع بیمارستانی امام خمینی، آیین کاشت نهال به نام اساتید پیشکسوت این بیمارستان را برگزار کرد.
درختان مناطق مختلف کشور به دست مخربِ ما انسان‌ها از بین رفته است

به گزارش روابط عمومی سازمان دانشجویان ایران به نقل از ایسنا، در ابتدای این مراسم، محمدرضا صالحی، معاون امور دانشگاهی مجتمع بیمارستانی امام خمینی با اشاره به ثمره و سایه درختان گفت: اساتید هم مانند درختان برای ما ثمره و سایه دارند؛ ثمره آنها خدمات پژوهشی و درمانی آنها در سراسر کشور است و برای ما نیز سایه سری هستند که هرگاه مشکلی پیدا می‌کنیم برای یادگیری به آنها مراجعه می‌کنیم.
صالحی با اشاره به سال‌ها فعالیت دکتر اسماعیل کهرم در زمینه محیط زیست گفت: امیدوارم بتوانیم جا پای بزرگان بگذاریم و به سمت و سویی برویم که شاهد افزایش خدمات درمانی، پژوهشی و آموزشی در کنار ارتقای محیط زیست خود باشیم.دانشجویان مورد بی‌مهری قرار می‌گیرند اما اهل بی‌مهری به بزرگان علمی خود نیستند
حسین یاری، معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران، با اشاره به برگزاری آیین کاشت نهال سال گذشته جهاد دانشگاهی در بیمارستان شهید لواسانی گفت: امسال دانشجویان پیشنهاد دادند مراسم روز درختکاری امسال در بیمارستان امام خمینی و به نام اساتید پیشکسوت این بیمارستان برگزار شود. همه جوانب درختکاری به نام اساتید پیشکسوت زیبا و سنجیده است. درخت کاشتن یعنی امید داشتن، پاسداشت محیط زیست کشور و علاقه مندی به این آب و خاک.
وی با بیان اینکه کاشت درخت به نام اساتید پیشکسوت زیبایی دیگر این اتفاق است گفت: ممکن است بسیاری از دانشجوها نسبت به آینده خود نگران باشند و احساس کنند مورد بی مهری تصمیم گیران و مسئولان کشور واقع شده اند اما این حرکت‌های نمادین این پیام را منتقل می‌کند که آنها قدر پیشکسوتان و بزرگان علمی خود را می‌دانند و اگر چه مورد بی مهری قرار می‌گیرند اما اهل بی مهری به بزرگان خود نیستند؛ آنها می‌دانند چه میراث علمی و دانشگاهی در بیمارستان امام خمینی وجود دارد که باید در کنار دیگر میراث طبیعی از آنها محافظت شود.
افزایش سرعت روند آلودگی هوا و از بین رفتن اکوسیستم‌ها اهمیت روز درختکاری را چندبرابر می‌کند
حسن اینانلو، رییس مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) با بیان اینکه روز درختکاری روز رویش، زندگی و طراوت است گفت: اساتید پیشکسوت همین نقش را برای جوانان دارند و باعث رویش افراد جوان و تازه کار می‌شوند. روز درختکاری در کشور ما در ایران و دنیا روز خاصی است و ما که در کشوری گرم و خشک زندگی می‌کنیم اهمیت این روز را بیشتر از دیگر کشورها متوجه می‌شویم.
وی ادامه داد: افزایش سرعت روند آلودگی بیش از حد هوا در سالهای اخیر و از بین رفتن اکوسیستم ها نیز اهمیت روزهایی مثل درختکاری را چند برابر می‌کند. در این زمینه نقش اساتید هم بیشتر می‌شود چرا که باید جامعه را به مسیر درست خود برگردانند.
درختان مناطق مختلف کشور به دستِ مخربِ ما انسان‌ها از بین رفته است
 اسماعیل کهرم، بوم شناس و فعال محیط زیست گفت: در طبیعت پدیده‌هایی مافوق  فکر انسان وجود دارد که بیولوژی نمی‌تواند برای آن پاسخی داشته باشد.
این بوم شناس با ذکر مثالی از ارتباط بین کبوتر و تخم او ادامه داد: امروزه دستگاه هایی هستند که می‌توانند ارتباط کبوتر با جوجه داخل تخم ‌را ضبط و فیلبرداری کنند. کبوتر زمانی که جوجه‌اش هنوز سر از تخم در نیاورده کبوتر و جوجه با هم مکالمه دارند، اما  هنگامی که مزاحمتی ایجاد می‌شود، پدر و مادر واکنش نشان می‌دهند و جوجه در حال تخم از صحبت کردن با کبوتر پدر یا مادر می‌ایستد.
این فعال محیط زیست با بیان مثال دیگری گفت: یک رتیل که در اثر میلیون‌ها سال تکامل به درجه‌ای رسیده که برای خود لانه بسازد؛ رتیل ناگهان با نیش یک زنبور مواجه می‌شود؛ بیهوش می‌شود، اما نمی‌میرد. زنبور، کشان‌کشان رتیل را به زیر زمین می‌برد، یک تخم پشت رتیل می‌گذارد و هنگامی که تخم به رتیل بچه تبدیل می‌شود، زنبور از آن تغذیه می‌کند.
این پیشکسوت محیط زیست با بیان اینکه بیولوژی نمی‌تواند درباره این پدیده‌ها پاسخ‌گو باشد، گفت: من بعد از مدتی که با فلاسفه صحبت کردم، متوجه شدم آنها هم برای این گونه پدیده‌ها که در طبیعت به وفور اتفاق می‌افتد، (پاسخی) ندارند.
 کهرم در ادامه سخنانش به چگونگی شکل گیری یک فوتون در مرکز خورشید و چگونگی انتقال آن به گیاهان پرداخت و گفت: در قلب خورشید با درجه حرارت ۱۵ میلیون درجه سانتی گراد، دو هسته ی هیدروژن با هم می‌جوشند و یک فوتون ایجاد می‌شود. رسیدن این فوتون به سطح خورشید که خنک تر است دو میلیون سال و از آنجا به زمین یا کرات دیگر هشت دقیقه زمان می‌برد.
وی با طرح این سوال که چرا این فوتون باید دو میلیون سال بپیماید؟ گفت: انرژی و فوتون‌های نور این زمان را صرف می‌کنند تا به گیاهان سبزینه دار رسیده تا نیازهای ما مثل فراهم کردن میوه و نیازهای سایر موجودات را برطرف کنند. به این ترتیب مهمترین وظیفه خورشید ارسال انرژی به گیاهان سبزینه دار است اما ما این خورشید با عظمت را با قطع بی رویه درختان مایوس می‌کنیم.
 کهرم ادامه داد: ما در سال‌های اخیر چه بلایی بر سر کمربندهای سبز خود آورده ایم؟ اگر به یکی از شهرستان‌های واقع در کمربند سبز ایران بروید می‌بینید هنگامی که چراغ‌ها خاموش می‌شود قطع درختان با هدف فروش انجام می‌شود. حتی در کویر مرکزی تا ۸۰-۹۰ سال پیش درختانی وجود داشتند، اما متاسفانه آنها هم مثل درختانی که در مسیر استان ‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، بوشهر و خوزستان وجود داشت به دست مخرب ما انسان ها از بین رفته است.
وی در پایان با تاکید بر آنکه این رویه باید همین امروز متوقف شود گفت: فردا احتمالا بسیار دیر است و نسل‌های آینده، ما را به خاطر از دست دادن نعمت‌ها از گیاهان گرفته تا جانواران، نفرین خواهند کرد.
غرس ۳۰ اصله نهال در مجتمع بیمارستانی امام خمینی
در پایان این مراسم دانشجویان ۳۰ اصله نهال را در محوطه مجتمع بیمارستانی امام خمینی به نام اساتید پیشکسوت این بیمارستان غرس کردند. این ۳۰ استاد برجسته عبارتند از: استاد علی خلوت، استاد یحیی عقیقی، استاد محمود فرزان، استاد فاطمه سادات نیری، استاد مینو محرز، استاد مجید غفارپور، استاد عبدالرضا شیخ رضایی، استاد منوچهر خان نخجوانی، استاد علی عطری، استاد محمد جعفر فره وش، استاد محمدحسن کاسب، استاد محبوبه حاج عبدالباقی، استاد صنمبر صدیقی، استاد زاهد حسین خان، استاد هژیر صابری، استاد میترا مدرس گیلانی، استاد حسن رادمهر، استاد محمد صادقی، استاد فرهاد سمیعی، استاد سیدرسول میر شریفی، استاد امیرفرهنگ زند پارسا، استاد حسن جمشیدیان و استاد سید مجتبی میری.

کلید واژه ها: محیط زیست دکتر کهرم سازمان دانشجویان ایران جهاددانشگاهی علوم پزشکی تهران درختکاری


نظر شما :