اختتامیه جشنواره سراسری طنز دانشجویی تلخند توسط سازمان دانشجویان واحد زنجان برگزار شد

۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ | ۱۸:۲۴ کد : ۳۵۲۷ اخبار سازمان شُعَب سازمان دانشجویان
اختتامیه جشنواره سراسری طنز دانشجویی تلخند توسط سازمان دانشجویان واحد زنجان برگزار شد

به گزارش روابط عمومی سازمان دانشجویان ایران، اختتامیه جشنواره سراسری طنز دانشجویی «تلخند» با حضور معاون فرهنگی جهاددانشگاهی توسط سازمان دانشجویان شعبه زنجان روز یکشنبه 23 اردیبهشت ماه در سالن اجتماعات غدیر دانشگاه زنجان برگزار شد. 
طاهر یوسفی امیری، سرپرست جهاد دانشگاهی استان زنجان در اختتامیه جشنواره سراسری طنز دانشجویی تلخند گفت: یکی از ویژگی‌های طنز این است که زبانی غیرمستقیم و اثری ماندگار دارد و مفاهیم و پیام‌ها با طنز به صورت ناخودآگاه بر جان‌ها نقش می‌بندد. 
وی تصریح کرد: طراوت، شادابی و خنده، بخش جدایی‌ناپذیر طنز است ولی هدف، محدود به این نیست؛ طنز به‌دنبال آن است که با لطافت نسبت به وقایع، آداب و رسوم موجود در جامعه ایجاد تفکر و حساسیت کرده و انگیزه اصلاح را در افراد به‌وجود آورد. 
یوسفی‌امیری با اشاره به این که دانشگاه‌ها یکی از بهترین فضاها هستند که طنز می‌تواند در آنجا شکوفا شود، افزود: چگالی نکته‌سنجی، پرسش‌گری، حق‌طلبی و حس مسئولیت اجتماعی در فضای دانشگاه و بالاخص فضای دانشجویی بالا است. این مسئله هم ناشی از محیط که محیط علم و دانش و تضارب آرا بوده و هم اقتضای سن دانشجویان است که هنوز سنسورهایش آلوده به ملاحظات مختلف نشده‌ و در عرصه‌های مختلف سیاسی، فرهنگی و اجتماعی پیشرو هستند.
 رییس جهاددانشگاهی استان زنجان در ادامه به برگزاری جشنواره ملی تلخند اشاره کرد و افزود: فراخوان جشنواره از آبان سال گذشته منتشر شده و در نهایت قریب به ۸۰۰ اثر از ۲۴ استان تا ۶ اسفندماه به دبیرخانه ارسال شد که ۴۰۰ اثر داوری اولیه شده و ۵۰ درصد آثار توسط داوران و چهره‌های شاخص ملی مورد سنجش قرار گرفتند که در نهایت ۶ نفر در بخش‌های مختلف این جشنواره موفق به کسب مقام‌های برتر شدند.
معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی در اختتامیه جشنواره سراسری طنز دانشجویی تلخند گفت: فضای فعالیت فرهنگی در دانشگاه‌ها دو روی سکه دارد؛ یکی در بخش کارهای جدی که می‌تواند ارزش‌افزوده برای حوزه علم و فعالیت کلاسیک دانشگاه ایجاد کند؛ چرا که قواره کلاس درس برای پاسخ‌گویی تنگ و امکان کنش و ممارست محدود است و با برگزاری رویدادهایی همچون مناظرات دانشجویان و مناطرات اساتید، بستر برای تمرین و بیان درست مطلب، انتقاد و جدال احسن تقویت مهیا می‌شود.
 دکتر کلانترمهرجردی با بیان این که با توجه به شیب سالمندی جامعه در مقابل آن، نیاز به ایجاد امید و نشاط داریم که امروز اهمیت این امر دوچندان است، افزود: شادی و نشاط در بین جوانان، سرمایه گران‌قدری است که باید قدر آن را بدانیم. براساس مطالعه و پیمایشی که مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران در بهمن ماه سال گذشته انجام داد، احساس مثبت و منفی در افراد سنجیده شد و نتایج جالبی در پی داشت. وی ادامه داد: لازم به اشاره است بر اساس پیمایشی که در سال ۲۰۲۲ در یک مطالعه جهانی انجام شده است احساس ناخوشایندی در جهان در حال گسترش ارزیابی شده است. در مطالعه ایسپا، در ارزیابی، حس مثبت جامعه ایران قریب به ۴ درصد از متوسط جهانی پایین‌تر است؛ اگر این مفروض را بپذیریم در فضای دانشگاهی و عمومی طبیعتا نیاز و انتظار است با برگزاری رویدادهایی همچون رویداد تلخند را تقویت کنیم.
دکتر مهرجردی با اشاره به نتایج داده‌ها در خصوص احساس مثبت و منفی، گفت: در بحث احساسات مثبت، مواردی همچون سرزندگی، سرحال بودن، لبخند زدن، یادگیری و لذت‌بخش بودن تجربه در روز گذشته، معیار سنجش اعلام شده و در احساس منفی نیز مواردی همچون درد فیزیکی، احساس نگرانی، غم، اندوه، عصبانیت و استرس به‌عنوان شاخص مورد مطالعه قرار گرفته است. معاون فرهنگی جهاددانشگاهی ادامه داد: در واقع ایسپا به راستی‌آزمایی این سنجش، در جامعه ایران پرداخت. بر این اساس ۸۳.۲ از پاسخ‌دهندگان عنوان کردند در روز گذشته خندیده‌اند. همچنین ۷۰ درصد احساس سرزندگی داشته و ۴۶.۱ درصد از افراد اعلام کرده بودند در روز گذشته کار جالبی (موثر) انجام داده‌اند. همچنین ۶۶.۸ درصد از افراد، روز گذشته خود را لذت‌بخش سپری کرده بودند. دکتر کلانترمهرجردی به نتایج به‌دست آمده در بخش احساس منفی نیز اشاره کرد و یادآور شد: ۴۵.۶ درصد از پاسخ‌گویان اعلام کرده‌اند که درد جسمانی را در روز گذشته تجربه کرده‌اند و ۵۷.۳ درصد نیز احساس نگرانی داشته‌اند. ۴۸ درصد احساس ناراحتی و غم را تجربه کرده بودند و ۴۹.۵ درصد استرس و فشار روانی را حس داشته و قریب ۳۴ درصد نیز احساس عصبانیت داشتند. دکتر مهرجردی با بیان اینکه معدل جهانی در احساس مثبت ۷۰ درصد بوده ولی در ایران ۶۶ درصد است که از معدل حس شادی ۴ درصد عقب هستیم؛ لذا باید تلاش کنیم این نظام ادراکی را تغییر دهیم البته اول الزام این است به طور مداوم و مستمر و ادواری از هست جامعه مطلع باشیم.
 

کلید واژه ها: تلخند سازمان دانشجویان ایران جهاددانشگاهی استان زنجان


نظر شما :