رئیس جهاد دانشگاهی:

مناظرات دانشجویی با هدف ایجاد فرهنگ گفت‌وگو برگزار می‌شود

مناظرات دانشجویی با هدف ایجاد فرهنگ گفت‌وگو برگزار می‌شود

به گزارش روابط عمومی سازمان دانشجویان ایران به نقل از ایسنا، رئیس جهاد دانشگاهی گفت: اهداف بزرگی در اجرای برنامه مناظرات دانشجویی وجود دارد. یادگیری و انجام مناظرات احسن و ایجاد فرهنگ گفت‌وگو و در کنار آن اجرای منویات رهبر انقلاب از اهداف مهم برگزاری این مسابقات است.

دکتر حسن مسلمی نائینی، رئیس جهاد دانشگاهی در آیین افتتاحیه دوازدهمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان ایران که امروز در دانشگاه علم و فرهنگ برگزار شد، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره رئیس جمهور فقید و همراهان ایشان اظهار کرد: طی ۴۴ سال گذشته جهاد دانشگاهی به دنبال ایجاد فرهنگ خودباوری، اشاعه علم نافع، تحقیقات، فرهنگ گفت وگو و مناظره، تلفیق علم و ایمان و نوآوری و عزت‌آفرین و پویا و امید بخش بوده است.

وی با بیان اینکه یکی از برنامه های مهم فرهنگی در جهاددانشگاهی همین مناظرات دانشجویی است، افزود: آزاداندیشی و آزاد فکر کردن از ویژگی های بزرگان ایران مانند مطهری و بهشتی و رهبر انقلاب است، شهید مطهری بارها عنوان کرده که شهیدان به دنبال فضایی برای ابراز عقیده دیگران بودند و باور داشتند این فضای نقد سازنده به احیا و بلوغ اسلام کمک خواهد کرد.

مسلمی نائینی افزود: رهبر انقلاب اسلامی نیز بارها تاکید کردند که به نظریات گذشته نقد وارد کنید تا با احیای این فضا شاهد شکل‌گیری آرای جدید باشیم، علاوه بر این رهبر انقلاب در سال ۸۱ عنوان کردند که امروز نیازمند تفکر آزاداندیشی هستیم تا بتواند استعداد افراد را به سمت خود جذب کند، اما به دلیل عدم اجرای آن در سال ۸۸ ایشان با عتاب به دانشجویان از آنها خواستند که کرسی آزاد اندیشی را راه اندازی کنند و شرایط برای مجادله میان حق و باطل ایجاد شود.

به گفته وی؛ در میان روسای جمهور، شهید آیت الله رئیسی همواره بر ایجاد شرایط برای نقد و کرسی آزاد اندیشی تاکید می کردند و برگزاری جلسات با نخبگان و اساتید نیز موید این موضوع بود.

مسلمی نائینی بیان کرد: جهاددانشگاهی به عنوان یک نهاد پیش رو و دانش بنیان از سال ۹۱ برنامه مناظرات دانشجویی را شروع کرد، باید این موضوع نیز در سطح سایر دانشگاه‌ها ترویج یابد و هم اکنون این الگوی مناظره در بسیاری از دانشگاه‌های خارج از کشور رواج دارد.

رئیس جهاد دانشگاهی گفت: اهداف بزرگی در این برنامه وجود دارد و باید یادگیری و انجام مناظرات احسن و ایجاد فرهنگ گفت وگو با اجرای منویات رهبر انقلاب شکل گیرد.

لازم به ذکر است، دوازدهمین دورۀ مسابقات ملی مناظره دانشجویان ایران از 6 تا 10 خرداد ماه با حضور 64 گروه برگزیدۀ مرحلۀ استانی در دانشگاه علم و فرهنگ تهران برگزار می‌شود. در این دوره از مسابقات، 300 عضو هیئت علمی و دانشجویی داوری مناظرات را برعهده دارند. دانشگاه علم و فرهنگ، شورای عالی انقلاب فرهنگی، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) در دانشگاه ها، وزارت بهداشت،درمان و آموش پزشکی، معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی، شهرداری تهران و دانشگاه‌های سراسر کشور نیز، حامیان و مشارکت‌کنندگان در این دوره از مسابقات ملی مناظرۀ دانشجویان ایران هستند.

کلید واژه ها: دوازدهمین دوره مسابقات ملی مناظره


نظر شما :