مناظرۀ مرحلۀ نهایی دوازدهمین دوره از مسابقات ملی مناظرۀ دانشجویان ایران

۱۰ خرداد ۱۴۰۳ | ۱۴:۵۳ کد : ۳۵۷۴ اخبار سازمان گفتگو، مناظره و آزاد اندیشی
مناظرۀ مرحلۀ نهایی دوازدهمین دوره از مسابقات ملی مناظرۀ دانشجویان ایران

در مرحلۀ فینال رقابت‌های دوازدهمین دوره از مسابقات ملی مناظرۀ دانشجویان ایران، تیم‌های «سخن» از دانشگاه تهران و «طلوع» از استان همدان، رأس ساعت 9:30 در سالن همایش‌های بین‌المللی دانشگاه علم و فرهنگ با یکدیگر دربارۀ گزارۀ «دوگانه اصلاح طلب اصولگرا در سیاست ایران به دوگانه معتدل رادیکال تبدیل شده است» به مناظره پرداختند.
محمدامین عامری، سخنران اول گروه موافق، مناظره را با تعریف کلید واژه‌های اصلاح طلب و اصولگرا آغاز کرد و گفت: پروژۀ اعتدال پروژۀ ری‌برندینگ اصلاح طلبان است که در عمل، از تغییرات شدید و آنی پرهیز می‌کند. کلید واژۀ رادیکال نیز در گزاره غامض و دقیق بود و در مقابل اصلاحات، در وصف کسانی به کار رفته که بر اصول و ارزش‌های ابتدای انقلاب پافشاری می‌کردند. 
این دانشجو ادامه داد: همیشه در زمان شکل‌گیری انقلاب ما با تندروی و سپس میانه‌روی مواجهیم. بعد از پایان جنگ نیز نسل جدید نیازمندی‌های متعددی به ویژه در بحث اشتغال داشتند و مطالباتشان تغییر کرد. در این خصوص، اصولگرایان معتقدند که باید به همان ارزش‌های ابتدای انقلاب بازگشت و ازاین جهت به رادیکالیسم نزدیک می‌شوند، و اصلاح طلبان هم بر این باورند که نمی‌توان جامعه را به نقطه‌ای که از آن حرکت کرده بازگرداند، چرا که مسیر توسعه مسیری یک طرفه است و از این جهت به اعتدال نزدیک‌ترند.

صدرالدین فقیه، سخنران دوم گروه مخالف در پاسخ به این اظهارات گفت: کلید واژه‌های اصلاح‌طلب و اصول‌گرا و معتدل و رادیکال را باید در ترم سیاسی تعریف کرد. در این تعریف اصول‌گرایی معادل زیاده‌روی و افراط سیاسی است و ارتباط تنگاتنگی با عقاید مذهبی دارد که شکل مثبت آن راست کیشی و شکل منفی آن قشری‌گری است. اصلاح طلبان نیز خواهان تغییر بدون خشونت با روش‌های مسالمت‌آمیز هستند.
این دانشجو با اشاره به اینکه سه خوانش متفاوت از این گزاره می‌توان داشت، خاطر نشان کرد: اصلاح طلب و اصولگرا دو حزب نیستند، بلکه دو جریان سیال هستند که توسط گروه‌های مختلف نمایندگی می‌شوند و سیر تطور آن‌ها را باید در نظر گرفت. این دوگانه چنان با یکدیگر هم‌پوشی دارند و در طول زمان تغییر داشته‌اند که نمی‌توان به سادگی گفت یکی از آن‌ها به معتدل و دیگری به رادیکال تبدیل شده است. 
سخنران دوم گروه «همدان» یادآور شد که اگر بتوان تفکیکی بین این جریانات قائل شد ما با سه گروه اصلاح طلب، اصولگرا و میانه رو مواجهیم و در کل نسبت به ابتدای انقلاب با تکثر بیشتری در جریان‌های سیاسی مواجه هستیم. 
محمد امین کشاورز حداد، سخنران دوم گروه «سخن» با موضع موافق، در ادامه توضیح داد که اصلاح طلبی و اصول گرایی در بطن خود اندیشه‌هایی دارند که می‌توان با کاویدن آن‌ها متوجه شد از جنس رادیکال هستند یا معتدل، فارغ از اینکه چقدر محبوبیت دارند. 
او خاطر نشان کرد که در بحث ارتباط با آمریکا، اصوالگرایان آمریکا را شر مطلق می‌دانند و این اندیشه با رادیکالیسم قرابت دارد، حال آنکه اصلاح‌طلبان، معتقدند می‌توان در سطحی این رابطه را با حفظ منافع ملی برقرار کرد و به همین دلیل می‌توان گفت که به اعتدال‌گرایی نزدیک‌اند. 
در بخش جمع‌بندی، دانیال موحد، سخنران دوم گروه مخالف، نیاز به تبارشناسی را در رابطه با این گزاره ضروری خواند و گفت: سال 1357 همۀ جریان‌ها برای حذف شاه به اجماع رسیدند و امام خمینی (ره) فرمودند جمهوری اسلامی، نه یک کلمه کم و نه یک کلمه زیاد. تمام نیروها نیز آرایش خود را در همین ساختار پیدا کردند. 
این دانشجو تصریح کرد: نظریه‌ای وجود دارد که می‌گوید شکاف در احزاب موجب ایجاد آرایش‌های جدید می‌شود و ما بعد از انقلاب، شاهد این آرایش جدید و شکل‌گیری موضع‌های متفاوت بوده‌ایم. بنابراین بهتر بود تیم موافق اعلام می‌کرد تبدیلی که در گزاره به آن اشاره شده، از چه زمانی و به خاطر کدام شکاف ایجاد شده است. 
موحد، یادآور شد: آنچه تغییر نکرده گفتمان این دو جریان است که طیف‌های مختلفی را در برمی‌گیرد.
طبق روال مسابقات فینال، در پایان مناظره، محمدتقی رئیس‌السادات و حسین میرزایی، اساتید نکته یاب، از گروه موافق و مخالف دو سوال پرسیدند و آنان در عرض سه دقیقه به این سوالات پاسخ دادند.
در آیین اختتامیۀ دوازدهمین دوره از مسابقات ملی مناظرۀ دانشجویان ایران، هیئت داوران شامل دکتر علی منتظری، صدیقه ببران، علی مرشدی زاد، حسن فارسی و علیرضا هاشم زادگان، حسین جلالی، هانیه روشن منش به عنوان داوران دانشجو گروه «سخن» را با 197.25 امتیاز به عنوان تیم نخست و گروه «طلوع» از استان همدان را با  185.75 به عنوان تیم دوم معرفی کردند.

کلید واژه ها: دوازدهمین دوره مسابقات ملی مناظره سازمان دانشجویان ایران جهاددانشگاهی


نظر شما :