اجرای ۳۰ برنامه استانی توسط سازمان دانشجویان همزمان با سالگرد شهادت سردار سلیمانی

۲۱ آبان ۱۳۹۹ | ۱۰:۰۱ کد : ۱۹۹۴ اسلایدر مفاخر ایران و جهان اسلام
نخستین جلسه شورای سیاست‌گذاری رویداد ملی دانشجویی بزرگداشت سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی، روز سه‌شنبه ۲۰ آبان ماه به دعوت سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی و با حضور نمایندگان وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و نهادهای حامی این رویداد، در محل سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور برگزار شد.
اجرای ۳۰ برنامه استانی توسط سازمان دانشجویان همزمان با سالگرد شهادت سردار سلیمانی

به گزارش روابط عمومی سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی، عیسی علیزاده، معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی، با تأکید بر اینکه معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی براساس نیاز، اقدامات خود را طی دهه‌ها فعالیت انجام داده است، گفت: باید مراقبت کنیم سطح اقدامات و اتفاقاتی که رخ می‌دهد به اصل موضوع صدمه وارد نکند.
وی ادامه داد: در ادبیات همه کشورها مسئله اسطوره و اسطوره‌سازی مطرح است؛ اسطوره موجب امید ملت‌ها و پشتوانه هویتی کشورهاست. در دوران جنگ تحمیلی اسطوره‌ها عینیت پیدا کردند، ولی باید از آنها مراقبت و اجازه نداد در خصوص آنها افراط و تفریط صورت گیرد و این تصور ایجاد شود که اسطوره‌ها دست‌نیافتنی هستند.
علیزاده افزود: قدر مسلم از سوی نهادهای مختلف به مناسبت اولین سال شهادت سردار سلیمانی برنامه‌های بسیاری انجام خواهد شد، اما تفاوت اقدام ما مبتنی بودن آن بر نگاه علمی و واقع‌بینانه است.
وی با تأکید بر اهمیت استفاده از هنر در معرفی ملی و بین‌المللی سردار سلیمانی، گفت: متأسفانه در این زمینه ضعف داریم و باید بیشتر تلاش کنیم.

در این نشست، سرپرست سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی نیز با تاکید بر ضرورت زنده نگه داشتن یاد و نام سردار سلیمانی برای جوانان و دانشجویان گفت: شخصیت سردار سلیمانی بهترین ایجاد کننده پیوند بین دانشجویان و فرهنگ ایثار و شهادت و میهن دوستی است.
مهدی عباسی در اولین جلسه شورای سیاست‌گذاری رویداد ملی دانشجویی بزرگداشت سردار سلیمانی، با بیان اینکه این سردار شهید اسلام، الگوی خوبی برای جوانان به ویژه دانشجویان است تصریح کرد: ضروری است مکتب فکری و سیره عملی ایشان و آنچه که موجب رشد چنین شخصیتی در زمینه نظامی و فرهنگی کشور شده است را تبیین نمائیم.
وی ادامه داد: شناخت علمی دقیق از ابعاد مختلف زندگی شخصی و حرفه‌ای و شیوه‌های مدیریت سردار سلیمانی ضرورت جدی دارد.
عباسی با تشریح طرح برگزاری رویداد ملی دانشجویی بزرگداشت سردار سلیمانی ابراز امیدواری کرد این رویداد موجب توجه جدی به استعدادهای علمی و هنری دانشجویان، و ظرفیت‌ها و توانمندی‌های دانشجویان در حوزه‌های ایثار و شهادت و مقاومت باشد.
سرپرست سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی افزود: برنامه‌های مختلفی برای رویداد ملی – دانشجویی بزرگداشت سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی از سوم تا سیزدهم دی ماه در دو بعد علمی پژوهشی و فرهنگی ترویجی اجرا خواهد شد.
وی اعلام کرد: برگزاری همایش علمی «سردار سلیمانی؛ حیات، زمینه و زمانه» با محورهایی از قبیل معرفی سردار به عنوان الگویی برای جوانان، آینده منطقه، پیامدهای شهادت سردار، انتشار کتاب مجموعه مقالات همایش علمی، انتشار ویژه‌‎نامه علمی مجله قرآنی رایحه، تولید ۱۰ برنامه ویدئویی تلویزیونی با هدف پخش در فضای مجازی با محوریت گفت‌وگو با صاحب‌نظران درخصوص ابعاد شخصیت، زندگی و کارنامه سردار سلیمانی و انتشار در ده روز اجرای برنامه و پخش زنده هر شب یک گفتگو با صاحب‌نظران و استادان دانشگاه از جمله برنامه‌های پیشنهادی در محور علمی پژوهشی رویداد است.
عباسی افزود: در بعد فرهنگی ترویجی رویداد نیز، برگزاری مسابقه ملی کتاب‌خوانی دانشجویان، برگزاری مسابقه دانشجویی تولیدات گرافیکی (پوستر، تصویرسازی، موشن‌گرافی، اینفوگرافیک و…)، برگزاری مسابقه دانشجویی تولیدات چندرسانه‌ای (نماهنگ، پادکست، ویدئومقاله، عکس، فیلم ۱۲۰ ثانیه‌ای و…)، ساخت اپلیکیشن سردار سلیمانی با محوریت آشنایی با زندگی، فعالیت‌ها، افتخارات ووصیت‌نامه آن شهید، دیدار دانشجویان با خانواده سردار و برگزاری مسابقه شعر دانشجویی و برگزاری شب‌های شعر دانشجویی پیش‌بینی شده است.
وی از برنامه‌ریزی اجرای ۳۰ برنامه در استان‌ها طی ۱۰ روز برگزاری این رویداد سخن گفت و اظهار کرد: هر روز دو تا سه برنامه در هر استان با پوشش رسانه‌ای اجرا می‌شود.

 

رشید جعفرپور، نماینده وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در این نشست با اشاره به اینکه زمانی سردار سلیمانی به شهادت رسید که گام دوم انقلاب آغاز شده بود، گفت: واکنش مردم و تشییع تاریخی شهید سلیمانی و احیای شعارهای انقلاب نشان داد که انقلاب موفق بوده است.
مهدی عباسی‌مهر، مدیر سیاسی نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه‌‌ها، نیز مأموریت این نهاد در دانشگاه‌‌ها را تداوم حرکت و تفکر سردار سلیمانی عنوان و اظهار کرد: نوع نگاهی که در این رویداد مورد توجه قرار گرفته، خوب است و پیشنهاد می‌کنم تا حد ممکن از ظرفیت دانشگاه‌‌ها، اساتید و دانشجویان در این رویداد استفاده و گروه‌های دانشجویی را درگیر آن کنیم، به ویژه اینکه تولیدات علمی فاخر در این زمینه با فعال کردن کرسی‌های دانشگاهی امکان‌پذیر است.
سعید لشکری، نماینده رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی، نیز به توصیف رهبری از روز شهادت سردار سلیمانی به عنوان ایام‌الله اشاره و خواستار توجه بیشتر به مسئله ایام‌الله بودن این روز کرد و گفت: حوزه هنری آمادگی دارد در زمینه تولیدات هنری، داوری و فضای تخصصی مورد نیاز در این زمینه همکاری لازم را انجام دهد.
فاروئی، نماینده مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلابی اسلامی، پیشنهاد برگزاری وبینار‌های علمی در سطح کشورهای مقاومت با محوریت عملکرد سردار سلیمانی را مطرح کرد و گفت: آموزش زبان فارسی برای دانشجویان جهان اسلام و کشورهای محور مقاومت به عنوان یک زبان مورد استقبال و نیاز نیز می‌تواند مورد توجه باشد.
رضا میان‌دره، نماینده وزارت امور خارجه، نیز در این نشست، به اقدامات وزارت امور خارجه از جمله ارسال ۲۵۴ یادداشت اعتراضی به وزارتخانه‌های کشورهای مختلف اشاره و برای همکاری با رویداد ملی دانشجویی، بزرگداشت سردار سلیمانی اعلام آمادگی کرد.
محسن صادقی، نماینده بنیاد حفظ و نشر آثار و ارزش‌های دفاع مقدس، به عملکرد جهادی سردار سلمانی به عنوان یک مدیر اشاره و پیشنهاد کرد: ایشان به عنوان مدیر جهادی تراز انقلاب اسلامی معرفی و کتابی در این خصوص تألیف شود.
حامد علی‌اکبرزاده، سرپرست سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی، نیز گفت: سه دهه است که جشنواره پایان‌نامه‌های دانشجویی در حال برگزاری است و می‌توانیم پروژه‌ای را تعریف و از پایان‌نامه‌های دانشجویی مرتبط با سردار سلیمانی حمایت کنیم.

در این جلسه، نمایندگان وزارت علوم، وزارت بهداشت، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، صداوسیما، فرهنگسرای سردار شهید حاج قاسم سلیمانی، مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی مدیر ترویج گفتمان معاونت فرهنگی، بنیاد شهید و امور ایثارگران و … ضمن اعلام حمایت از این رویداد، نکاتی را درباره اجرای هرچه بهتر و شایسته‌تر آن مطرح کردند.
 

کلید واژه ها: سردار سلیمانی


( ۵ )

نظر شما :