نیاز به استفاده از دانش و تخصص دانشگاهیان در ترویج تعاون/ اساس مناظره شکل‌گیری فرهنگ بر مبنای گفتگو است

معاون امور فرهنگی جهاد دانشگاهی با بیان اینکه اکثربرنامه‌هایی که امروز در جهاد دانشگاهی به بلوغ رسیده است براساس یک نیاز و مسئله شکل گرفته است تصریح کرد: اساس مناظره این است که فرهنگ بر مبنای گفتگو شکل می‌گیرد و تا گفتگو به وجود نیاید نمی‌توانیم تغییر فرهنگی یا تفهیم فرهنگی را صورت دهیم.
نیاز به استفاده از دانش و تخصص دانشگاهیان در ترویج تعاون/ اساس مناظره شکل‌گیری فرهنگ بر مبنای گفتگو است

به گزارش روابط عمومی سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی، عیسی علیزاده در مراسم اختتامیه مسابقات مناظره تخصصی تعاون تصریح کرد: تفاوتی که مناظره با خیلی از بحث های دانشجویی دارد این است که مناظره تریبون آزاد نیست و فرد مناظره کننده در حضور هئیت داوران صحبت می‌کند و برای صحت صحبت ها یا نحوه استدلال وی معیار سنجش وجود دارد.
وی اذعان داشت: قشری که قرار است فردای این کشور را اداره کند باید با خیلی از مسائل آشنا باشد و بداند مطالبه آن موضوع به چه نحو است و ظرفیت شنیدن نظر مخالف را داشته باشد.
معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی افزود: مناظرات از معدود برنامه هایی است که مبتنی بر جایزه نبوده و فرد شرکت کننده تا هر مرحله ای که خود را برساند، دانسته ها و دستاوردهای خوبی به دست آورده و حتی در صورت برنده نشدن، موارد بسیاری را می‌آموزد.
علیزاده با بیان اینکه یکی از مشکلات جامعه امروز ما مطالعه است، گفت: این مسابقات مبتنی بر مطالعه است و فعالیت بر اساس کارگروهی و علمی انجام می‌شود و از همین حیث مکمل برنامه هایی است که در حوزه فرهنگ انجام می شود.

در ادامه محمد کبیری معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ضمن تشکر از سازمان دانشجویان و معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی گفت: به این همکاری مشترک به منظور ترویج فرهنگ تعاون نیاز داریم.
وی افزود: درگذشته امور ترویجی این حوزه منحصر به جامعه تعاونگران بود اما در سال اخیر با توجه به اهمیت تعاون که طبق متن قانون اساسی یکی از سه رکن اصلی اقتصاد کشور است، مباحث ترویجی علاوه بر تعاون‌گران در میان گروه‌های مرجع نیز دنبال شد.
او ادامه داد: یکی از مهم‌ترین گروه‌های مرجع که همواره نیاز به استفاده از دانش و تخصص آنها احساس شده دانشگاهیان هستند و جهت همکاری و استفاده از ظرفیت‌های این گروه تاکنون کارهای مختلفی انجام شده است.
کبیری اضافه کرد: در این راستا، همکاری با مجموعه جهاد دانشگاهی در بخش مسابقات تخصصی مناظره در حوزه تعاون اولین گام بود که کارهای مشترکی از جمله تاسیس اندیشکده تعاون - که به زودی به صورت رسمی افتتاح می‌شود- نیز گام های تکمیلی در این مسیر است.
معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین با پیشنهاد گنجاندن مناظرات دانشجویی در حوزه تعاون در تقویم سالانه و ادامه این همکاری با جهاد دانشگاهی، توجه بیشتر به اندیشه‌های صاحب نظران و اساتید برای تهیه سر فصل مسابقات را خواستار شد.
کبیری در ادامه ضمن اشاره به اهمیت بخش تعاون در اقتصاد دنیا گفت: مجموع دارایی‌های حوزه تعاون در سطح دنیا نزدیک به ۲۰ هزار میلیارد دلار بوده و همچنین گردش مالی ۳۰۰ تعاونی شاخص جهان سالانه ۲۱۰۰ میلیارد دلار است.
کبیری همچنین به ضرورت ترویج بیش از پیش فعال‌سازی و تشکیل تعاونی‌ها در سطح کشور اشاره کرد و افزود: توسعه بخش تعاون به توسعه رفاه اجتماعی و همچنین ایجاد اشتغال پایدار منطقه‌ای از طریق سرمایه‌های خرد مردمی منجر می‌شود.
او اضافه کرد: اکنون که در شرایط تحریم و تشدید آثار تحریم به وسیله کرونا به بالا بردن تاب آوری اقتصادی کشور نیاز داریم؛ اگر مجموعه حاکمیت و در راس آن دولت، فرآیندی را ایجاد می‌کرد که در پی تسهیل‌گری، ریسک سرمایه‌گذاری در بخش تعاون کم می‌شد، نقدینگی حاضر در جامعه به این سمت هدایت شده و اشتغال و تولید رونق پیدا می‌کرد.
وی در انتها به ضرورت کار و تلاش جدی به منظور احیای اعتماد عمومی به بخش تعاون اشاره کرد و گفت: تاکنون گام‌هایی جهت توسعه شفافیت و نوآوری توسط معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این راستا برداشته شده است. کبیری همچنین بر اصلاح قوانین و چابک سازی روند بروکراتیک این حوزه و همچنین حمایت هدفمند از تعاونی‌های اشتغال‌زا -البته با این شرط که حیات تعاونی‌ها به دولت گره نخورد- در مسیر پیش روی توسعه بخش تعاون تاکید کرد.
همچنین فرشاد مومنی اقتصاددان و استاد دانشگاه علامه طباطبایی با بیان اینکه دانشگاه بر دو مولفه گفتگو و یادگیری تمرکز دارد گفت: در هر دو این موضوعات با ضعف اساسی در حیطه فردی و جمعی رو به رو هستیم.
وی ادامه داد: در راستای حمایت‌گری توسعه‌گرا پیشنهاد می‌شود در دوره های بعدی مناظرات، سطحی از آموزش اولیه درباره مباحث مطرح و آشنایی با این حوزه برای شرکت کنندگان شرح داده شود.
وی با بیان ضرورت در اختیار قراردادن منابع باکیفیت برای دانشجویان گفت: مناظره کنندگان بعد از اینکه از مرحله مشخصی عبور کردند، باید زمینه فرصت آموزش و ارتقاء بنیۀ اندیشه‌ای آنها نیز فراهم شود.
مسابقات تخصصی مناظره با موضوع «تعاون؛ فرصت ها و چالش ها» از سوی سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به صورت مجازی در دهه آخر شهریورماه با حضور ۱۶ تیم آغاز و پس از ۱۰ روز رقابت با مشخص شدن ۸ تیم منتخب مرحله یک چهارم این مسابقات از چهارشنبه دوم مهرماه تا هفتم مهر برگزار شد.
مناظره نهایی و مراسم اختتامیه مسابقات مناظره تخصصی تعاون صبح یکشنبه ۲۵ آبان ماه به صورت مجازی با گزاره «تعاونی‌ها باید از طریق اصلاح قوانین و تسهیل حضور در بازار سرمایه و نه وام‌های بلاعوض از طرف دولت‌ها حمایت شوند» بین دو تیم «سردار جنگل» و «فراز» برگزار و در نهایت تیم فراز با امتیاز ۲۸۵ برنده این مسابقات شد.


نظر شما :