باشگاه دانشجویان حامی محیط زیست و منابع طبیعی به مناسبت هفته محیط زیست برگزار کرد:

ارزش‌ گذاری اقتصادی ابزار اقتصادی مناسبی برای حفاظت محیط زیست است

سرپرست دفتر مدیریت اقتصاد و فناوری سازمان محیط زیست
پنجمین وبینار از مجموعه وبینارهای محیط زیستی «بخشی از راه‌حل» با موضوع «الزامات حقوقی محیط زیست و توسعه پایدار در ایران» به مناسبت هفته محیط زیست و با همت گروه‌های دانشجویی برگزار شد.
ارزش‌ گذاری اقتصادی ابزار اقتصادی مناسبی برای حفاظت محیط زیست است

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی نگار قدیمی، نویسنده و محقق پایداری در این وبینار در خصوص روند تغییر اکوسیستم‌ها بیان کرد روندهای تغییر اکوسیستم‌ها از نیمه قرن بیستم شتاب بسیاری داشته‌اند، روندهایی مانند تخریب جنگل‌ها یا میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای.
وی اذعان داشت این شتاب همزمان با فعالیت‌های بشر نظیر افزایش جمعیت و افزایش مصرف کودهای شیمیایی بوده است؛ فعالیت‌های بشر به حدی زیاد و گسترده شده‌اند که شکل بیوسفر را تغییر می‌دهند و در نهایت این تغییر باعث تخریب اکوسیستم‌ها شده است
قدیمی درباره مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها افزود: پایداری شرکت‌ها که در ایران از آن به عنوان مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها یاد می‌شود به معنای آن است که شرکت‌ها اثرات منفی خود بر محیط زیست و جامعه را به حداقل برسانند و اثرات مثبت را در راستای دستیابی به اهداف ۱۷ گانه سازمان ملل تعیین کنند.
در ادامه لیلا زمانی سرپرست دفتر مدیریت اقتصاد و فناوری سازمان محیط زیست با تاکید بر ارتباط متقابل انسان و محیط زیست بیان کرد: کلیه کالاها و خدمات ما از محیط زیست گرفته می‌شود و چیزی که تحویل آن داده می‌شود، پسماندها و مواد زائد است. محیط زیست برای آنکه بتواند این مواد را جذب کند و بعد مجدداً خدمات ارائه دهد دارای ظرفیتی است که به آن ظرفیت زیستی گفته می‌شود در حال حاضر ما از این ظرفیت عبور کرده‌ایم و در وضعیت بحرانی قرار داریم.
زمانی در خصوص اقتصاد محیط زیستی گفت: منابع، مالکیت خصوصی ندارند و رایگان هستند به همین دلیل توسعه لجام گسیخته اتفاق می‌افتد. به منظور آنکه جلوی تخریب گرفته شود باید به منابع ارزش داده شود به همین جهت، اقتصاد محیط زیست مطرح شده است.
وی بیان داشت اقتصاد محیط زیست به ایجاد یک موازنه بین فعالیت‌های اقتصادی و اثرات آن‌ها می‌پردازد اما محاسبه ارزش‌ها بسیار پیچیده است و نتایج دارای عدم قطعیت هستند به همین دلیل ارزش‌گذاری هنوز به طور کامل صورت نگرفته است. ارزش گذاری اقتصادی ابزار اقتصادی مناسبی برای حفاظت محیط زیست است و این ارزش‌ها وارد درآمدهای ملی می‌شوند.
زهرا گلیج مدیرعامل موسسه کارآفرینش توسعه هزاره سوم با تاکید بر مسولیت اجتماعی شرکت‌ها در قبال محیط زیست گفت: در ایران نگاه به مسئولیت اجتماعی به این صورت است که شرکت‌ها بخشی از سود خود را صرف امور خیریه می‌کنند که با پایداری شرکت‌ها متفاوت است.
او در ادامه به اهمیت مشاغل سبز پرداخت و گفت مشاغل سبز می‌تواند به کاهش مصرف انرژی، کاهش پسماند تولیدی و در نتیجه کاهش هزینه‌ها، حفظ طبیعت و محیط زیست منجر شود.
او در پایان در خصوص راهکارهای توسعه سبز بیان کرد در ایران نیز اقداماتی در این خصوص صورت گرفته است که از جمله می‌توان به آموزش و توانمندسازی افراد در حفاظت از محیط زیست، تغییر نگرش صاحبان بنگاه‌ها، مدیران و متولیان به رعایت استانداردهای محیط زیستی و اجرای راهکارهای توسعه سبز برای ایجاد اشتغال و پیوند بین صنایع و محیط زیست اشاره کرد.
پنجمین وبینار از مجموعه وبینارهای محیط زیستی بخشی از راه‌حل که به همت گروه مردمی قرار سبز، اتحادیه انجمن‌های علمی دانشجویی محیط زیست، باشگاه دانشجویان حامی محیط زیست و منابع طبیعی، انجمن علمی محیط زیست دانشگاه تهران و با حمایت بیش از ۶۰ تشکل دانشجویی و مردم نهاد در سراسر کشور با موضوع «الزامات حقوقی محیط زیست و توسعه پایدار در ایران» جمعه ۲۱ خرداد ۱۴۰۰ برگزار شد.

کلید واژه ها: هفته محیط زیست


نظر شما :