می‌خوام سالاد درست کنم!!!

معرفی بازی «سالاد امتیاز (Point Salad)» و بررسی استراتژی‌های بازی
۱۷ مهر ۱۴۰۰ | ۱۵:۵۳ کد : ۲۶۵۲ معرفی بازی
«سالاد امتیاز» یک بازی بسیار ساده است. هدف بازی این است که بیشترین امتیاز را با استفاده از مجموعه‌ی کارت‌ها به دست آورید. این بازی شامل ۱۰۸ کارت دو طرفه است. در یک طرف سبزیجات و در یک طرف دیگر امتیازات قرار دارند. ۶ نوع سبزیجات مختلف (هویج، فلفل، گوجه‌فرنگی، کاهو، پیاز و کلم) در این بازی وجود دارد که از هر نوع سبزیجات ۱۸ کارت وجود دارد و در طرف دیگر ۱۰۸ روش برای امتیاز گرفتن وجود دارد.
می‌خوام سالاد درست کنم!!!

تخمین زمان مطالعه: ۵ دقیقه

مترجمین: رعنا نیئی و نازنین عباسی‌فرید

ویراستار: علی علیزاده

 

مطالب مرتبط:

بازیگر هفت اقلیم باشید!! / معرفی بازی «دژ»

تعقیب و گریز در شهر؛ معرفی بازی «اسکاتلند یارد (Scotland Yard)»

معرفی بازی «کارکاسون (Carcassonne)»

سفری به تاریخ گذشته اسپانیا، با بازی «الحمرا (Alhambra)»

«Dixit» یا «استوژیت»؟!؛ مسئله این است!!!

 

می‌خوام سالاد درست کنم!!!
«سالاد امتیاز» یک بازی بسیار ساده است. هدف بازی این است که بیشترین امتیاز را با استفاده از مجموعه‌ی کارت‌ها به دست آورید. این بازی شامل ۱۰۸ کارت دو طرفه است. در یک طرف سبزیجات و در یک طرف دیگر امتیازات قرار دارند. ۶ نوع سبزیجات مختلف (هویج، فلفل، گوجه‌فرنگی، کاهو، پیاز و کلم) در این بازی وجود دارد که از هر نوع سبزیجات ۱۸ کارت وجود دارد و در طرف دیگر ۱۰۸ روش برای امتیاز گرفتن وجود دارد. بسته به تعداد بازیکنان، تعداد مشخصی از کارت‌ها به طور تصادفی از بازی حذف می‌شوند. کارت‌های باقی‌مانده را بر هم زده و در ۳ دسته قرار دهید.

 

روش بازی:

از هردسته، بازیکنان ۲ کارت را به طرف سبزیجات برمی‌گردانند و آن‌ها را در ستون‌های کنار خود قرار می‌دهند. این کار باعث به وجود آمدن بازار سبزیجات می‌شود. در این بازی بازیکنان به نوبت کارت می‌کشند و کارت‌هایی که می‌گیرند را جلوی خود می‌گذارند تا زمانی که همه کارت‌ها تمام شوند. سپس بازیکنان امتیازات خود را حساب می‌کنند تا ببینند چه کسی برنده بازی است. هر بازیکن در نوبت خود می‌تواند ۱ کارت امتیاز را از هر دسته بردارد یا ۲ کارت سبزیجات را از بازار دریافت کند، سپس کارت را روی میز مقابل خود قرار دهد. همچنین یک بازیکن در طول نوبت خود، می‌تواند ۱ کارت امتیاز را به طرف سبزیجات برگرداند (گوشه‌های سمت امتیاز روی کارت نشان می‌دهد که کدام سبزیجات در طرف دیگر قرار دارد.). کارت‌های امتیاز به چند روش امتیاز دارند. این کارت‌ها برای هر سبزیجات امتیاز (مثبت یا منفی)، ترکیب سبزیجات یا برای بیشترین یا کمترین انواع مختلف سبزی‌ها امتیازهای جداگانه‌ای دارند. بعد از اینکه هر بازیکن کارتی را از دسته کارت‌ها کشید، از دسته کارت‌های که در بالا قرار دارند، کارتی را به عنوان جایگزین آن‌ها روی صفحه بازی قرار می‌دهیم. بازی زمانی به پایان می‌رسد که تمام کارت‌های بازار سبزیجات و امتیازها تمام شده باشند. بازیکنان با توجه به سبزیجاتی که دارند امتیاز خود را از تمام کارت‌های امتیاز محاسبه می‌کنند. بازیکنی که دارای بیشترین امتیاز است، برنده بازی است!

 


آیا همه خانواده می‌توانند از «سالاد امتیاز» لذت ببرند؟
«سالاد امتیازم یک بازی عالی است که همه اعضای خانواده می‌توانند از آن لذت ببرند. همان‌طور که می‌بینید، «سالاد امتیاز» یک بازی کارتی است و شامل طیف گسترده‌ای از بازیکنان در سنین مختلف می‌باشد. تنها نکته قابل توجه این است که بازیکنان باید بتوانند به راحتی امتیازات خود را جمع‌آوری کنند. از آن جایی که هر کارت راهی برای گرفتن امتیاز نشان می‌دهد، بازیکنان باید بتوانند برای به دست آوردن امتیازات بیشتر، پیش‌بینی و تحلیل درستی از بازی داشته باشند. همچنین از آن‌جا که همه، اطلاعات بازی را می‌بینند، بازیکنان می‌توانند به عملکرد حریف در طول بازی نیز توجه داشته باشند. نکته دیگر این است که تنوع شگفت‌انگیز بازی فوق‌العاده است.

 


گاهی اوقات، شانس نقش تعیین‌کننده‌ای در بازی دارد اما در عین حال، بازیکنان باید با در نظر گرفتن استراتژی‌های مختلف بازی کنند و ممکن است این استراتژی‌ها در طول بازی کمی تغییر کنند. بازیکنان استراتژیک به دنبال کارت امتیاز و موارد مفید برای آن‌ها هستند اما همزمان به دنبال راهی برای کند کردن سرعت حریفان خود نیز هستند. این می تواند شامل گرفتن سبزیجات مورد نظر حریفان باشد. با توجه به اینکه کارت‌های موجود با نوبت هر بازیکن تغییر می‌کند، بازیکنان نمی‌توانند از قبل برای نوبت خود برنامه‌ریزی کنند. آنها تصور کلی از کارت‌هایی که به دنبال آن هستند دارند اما تصمیماتی که می‌گیرند بر اساس فرصتی است که به محض رسیدن نوبت آن‌ها به وجود می‌آید. البته خیلی طول نمی‌کشد تا هر بازیکن این انتخاب را انجام دهد و بازی بلافاصله برای بازیکن بعدی ادامه می‌یابد.

 


استراتژی‌های بازی:
• چیزهایی را که می‌خواهید یا نیاز دارید بردارید. این کار به طور کلی بسیار ساده به نظر می‌رسد. یکی از چیزهایی که شما خیلی زود به آن احتیاج دارید، کارت‌های امتیاز است؛ در غیر این صورت خود را در شرایط عجیب و غریبی قرار می‌دهید که ممکن است نتوانید از بسیاری از سبزیجات خود امتیاز بگیرید! تنها مشکل این است که به محض گرفتن یک کارت امتیاز، همه دقیقاً می‌دانند که به چه چیزی نیاز دارید.
• سعی کنید امتیاز‌های منفی را به حداقل برسانید. باز هم، اگر می‌خواهید امتیاز کسب کنید، این کار به طور کلی ایده خوبی است.
• بررسی کنید که حریفان برای کسب امتیاز به چه چیزی نیاز دارند. شرایط امتیاز گرفتن در این بازی عمومی است؛ شما باید بتوانید دقیقاً بفهمید که حریفان در تلاش برای به دست آوردن چه چیزی هستند تا بتوانند برنده شوند. اگر می‌دانید که آنها به چه کارت‌هایی نیاز دارند، پس راحت‌تر می‌توانید جلوی آن‌ها را بگیرید.
• شما باید سعی کنید تا راه حریفان خود را برای گرفتن امتیاز سخت کنید. مثلاً، اگر حریف شما قصد دارد کارت فلفل را بردارد، شما باید طوری برنامه‌ریزی کنید که کارت‌های فلفل را بردارید تا او نتواند این کارت‌ها را بردارد و باید به گونه‌ای عمل کنید تا حریف شما امتیاز منفی بیشتری بگیرد.

 


• سعی کنید از برداشتن کارت‌های یک نوع سبزیجات اجتناب کنید. اگر این کار را انجام دهید، برخی از بازیکنان کارت سبزیجات مورد نظر شما را می‌گیرند و برخی دیگر کارت‌های امتیاز را که برای ارزشمند بودن آن کارت‌ها نیاز دارید، می‌گیرند.
• باید بدانید که بعید است در این بازی به هر آن‌چه می‌خواهید یا نیاز دارید برسید. بنابراین خود را بر این اساس آماده کنید. احتمالاً نباید در این بازی استراتژی زیادی انجام دهید و باید بدانید که شانس نقش مهمی در بازی دارد.
• به یاد داشته باشید که تعداد سبزیجات موجود در هر دسته کارت چه قدر است. مثلاً شما نباید به دنبال فلفل بروید و بعداً متوجه شوید که همه آنها قبلاً برداشته شده‌اند. فقط یک درک کلی داشته باشید که چه تعداد از آنها جمع‌آوری شده و چه تعداد باقی مانده است.

 

 

رنگ بندی بازی بسیار عالی است. وقتی بازی را روی میز می‌گذارید، بسیار خوب به نظر می‌رسد! روشن، رنگارنگ و جذاب است و چه کسی سالاد را دوست ندارد؟ مطمئناً همه آن را دوست دارند. این بازی به راحتی قابل حمل است. «سالاد امتیاز» یک بازی، کوچک، هوشمندانه و ساده است و در نتیجه، بدون قوانین غیرضروری می‌باشد. البته وقتی تعداد بازیکنان بیشتر می‌شود، بازی آن قدر سریع تغییر می‌کند که برنامه‌ریزی برای آن دشوار می‌شود. با تعداد کمتر بازیکنان، تصور آن‌چه هنوز در دسترس است و برنامه ریزی بر اساس آن آسان‌تر است. در «سالاد امتیاز»، طراحی گرافیکی هوشمند، هنر جذاب و ترکیبی از رنگ‌های روشن بسیار زیبا در کنار هم قرار گرفته‌اند تا بازی‌ای فوق‌العاده سریع و در حین بازی بسیار زیبا به نظر برسد. اگر به دنبال یک هدیه عالی برای دوستان گیاه‌خوار خود هستید، «سالاد امتیاز یک هدیه عالی خواهد بود.

 

 

برای اطلاع از اخبار مربوط به بازی‌ها و مطلع شدن از مقالات تازه می‌توانید به اینستاگرام ما به نشانی bazipardazi مراجعه کنید.

 

 

منابع:

‌‌‌‌‌‌‌
https://whatsericplaying.com/2019/07/22/point-salad/
https://www.theboardgamefamily.com/2019/12/point-salad-card-game-review/


 

کلید واژه ها: بردگیم بازی رومیزی بازی فکری بازی استراتژی بازی انتزاعی استراتژی‌ برد


نظر شما :